SOL SİNYAL 2. BASKI...

Ögeyi değerlendirin
(0 oy)

SOL SİNYAL

Bu kitabın içeriğinde gezinen öykü, kimilerinin sandığı gibi klasik bir otobiyografi çiziktirmesi değildir.

Yaşam parçacıklarını duygusal bağlarla [kendiliğinden] birbirine bağlayarak yakın ve uzak geçmişimize uzanan bir yolculuk… Doğu ve Batı arasına sıkışmış ortak kültür mirasımıza ait siyaset-bireysellik-felsefe-yaşama-[tutku] ve coşkusunun oluşturduğu ağır-aksak süregelen bir hayat meşgalesinin öyküsüdür.

Dörtyüz küsur sayfaya ulaşmış kalabalık yükü ile bu kitabı okuyan-okumayan herkese karşı yapılmış bir sorgulama çağrısıdır.

Doç. Dr. Sevim Serdiner

“Sol” Sinyal” düşüncelerini yol etmiş, yollara düşünceler, sorular ekmiş bir serüven…

Faruk Haksal, Oğuz Atay’ın kendisine söylediği gibi bir “yaşam milyoneri”… Hiç durmamış hayatı boyunca, hayat bohçasına kendi emeğiyle var ettiği yaşantıları doldura doldura gelmiş bugüne kadar. İşte o yüzden de kitabından yaşantılar, düşünceler, tartışmalar, sorular sızıyor.

Dr. Selçuk Atalay

Kahramanımız Kerem’in; “ölümün kıyısında kurulmuş bir diktatörlük” olarak nitelendirdiği standart yaşam biçimine karşı alternatif gördüğü ve içinde canla başla uğraş verdiği 68’li yılların devrimci mücadelesi hayal kırıklıkları ve tutarsızlıklarla [da] doludur. İçinde bulunduğumuz ortam açısından uyarıcı nitelikte bir sonuca ulaşır Kerem: “…her türlü kişisel mesele devrim sonrası kurulacak düzene ciro edilemezdi… Tam bağımsız bir ülkeyi ancak birey olarak kendi bağımsız kişiliklerini inşa etmiş insanlar kurabilirdi.”

Yapıtın sürükleyiciliğini sağlayan diğer bir etken de; seçkin sözcükler, renkli espriler ve sürükleyici bir kurgunun oluşturduğu anlatım zenginliğidir. Gerçekte bu kusursuz anlatım bir sihrin eseri değil, yazarın “benim hayatımı zehreden sabıkalı kişiler” olarak nitelendirdiği birçok yazar, düşünür ve filozofun yükünün sırtlanıldığı yoğun bir felsefe ve edebiyat birikiminin sonucudur.

Gündüz Murgul

KİTABI ALMAK İÇİN....

İDEFİX

DR.COM.TR

KİTAP YURDU

KIRMIZI KEDİ

BKM KİTAP

HEPSİ BURADA

KİTAP SEPETİ

Son değişiklik Perşembe, 07 Ocak 2021 08:31

6 yorum

 • Yorum Bağlantısı Super User Cumartesi, 02 Ocak 2021 17:08 yazan Super User

  "Unutuyorsak, faturasını bizzat öderiz; unutamadıklarımızdır asıl faturasını göğüsleyemediğimiz acılar."
  "Çünkü salt akıl, sadece kendisine verilen bilgiler arasında gidip gelerek gerçeğe doğru ilerleyebilirdi."
  "Karaciğerde sadece kimyasallar birikmez; acılar, anılar, sevinçler de süzülüp bir yer bulur ciğerinizin içine, şişirir onu."
  "Aydınlık, eğer kendisini besleyen damarlar kesilirse kendiliğinden karanlığa dönüşüyordu."

 • Yorum Bağlantısı Super User Cumartesi, 02 Ocak 2021 17:06 yazan Super User

  “KARAVANCI;
  Toplumu, kültürleri ve kendisini SORGULAYAN bir gezgindir... “
  Kitabın besmelesi işte bu cümledir…
  Yani…
  Kitapta [sanki] bir "yol öyküsü" anlatılıyor. İşte bu [sanki]'nin içinde Kerem ile Kerim isimli iki karavancı var. Bunlardan birisi Batı'ya, diğeri Doğu'ya doğru yönlenen yolculukları boyunca içinden geçtikleri kültürler ve gecelen konakladığı kampinglerin traje-komik/ hüzünlü, [ama] umutlu öykülerini sorguluyorlar...
  Ve yolculuğun içeriğinde kültürün tarihçesi ve karavancılığın "dibacesi" gizli…
  Kerem ile Kerim, 1960'ın 28 Nisan'ında Beyazıt Meydanı’nda sağ gözlerine kaçmış olan çöpü, 27 Mayıs sabahı çıkartıp ülkelerini ve dünyayı sol gözleriyle de görmeye çalıştılar. İşte bu çabalamaların uzun-ince yaşam parçacıkları ile ilgili yüklü bir yol öyküsüdür yazılıp-çizilenler.

 • Yorum Bağlantısı Super User Cumartesi, 02 Ocak 2021 17:05 yazan Super User

  Yorgunluk iki türlüdür:
  1. Somut olanı, koşarsınız zıplarsınız, çalışır didinir bitap düşersiniz.
  2. Geçmiş yorgunlukları yaşamın imbiğinde süzerken içinden geçilen görünüşte soyut,ama dehşetli bir yoğunlukla somut olan yorgunluklar. Kendilerine dokunuldukça canlanan,dirilen,güçlenen acılar, pişmanlıklar, rezillikler...
  Unutuyorsak,faturasını bizzat öderiz;
  unutamadıklarımızdır Asıl faturasını göğüsleyemediğimiz acılar..
  Kerem; yurt dışında kamp yapmayı çok sever. Ruhu da Batı gibidir bir nevi. Özgür bir yapıya sahip. Hem bedenen,hem ruhen.
  Kerim ise yurt içinde kamp yapmayı sever.

 • Yorum Bağlantısı Super User Cumartesi, 02 Ocak 2021 17:04 yazan Super User

  Merhabalar sevgili kitap dostları bugün sizlere felsefi bir çizgide içinde siyasi mesajlar da içeren harika bir kitapla geldim.
  * Kitabımız; karakterleri üzerinden Doğu-Batı arasında sıkışan kültürümüzü, hayat mücadelelerimizi, siyasetin karmaşasını ve kısaca hayata dair her şeyi sorgulamaya iten; tutarsızlıkları, dönemin sosyal ve siyasi mücadelelerinin hayal kırıklıklarını felsefe ve edebiyat harmanlaması düzleminde okuyuculara aktarıyor.
  Yurt dışında kamp yapmayı seven devrimci ve özgür ruhlu Kerem'in ve yurt içinde kamp yapmayı seçen avukat Kerim'in Doğu'ya ve Batı'ya yöneldikleri yollarda konakladıkları yerleri, kültürleri, kısaca yol öykülerini, yaşadıklarını anlatıyor. Kısaca "sol sinyal düşüncelerini yol etmiş, yollara düşünceler, sorular eklemiş bir serüven... Siyaset, felsefe tarzında kitapları sevenler için kesinlikle tavsiye ederim sevgili kitap dostları. Kitapla ve sevgiyle kalın...
  “Unutuyorsak, faturasını bizzat öderiz; unutamadıklarımızdır asıl faturasını göğüsleyemediğimiz acılar…"

 • Yorum Bağlantısı Super User Cumartesi, 02 Ocak 2021 17:03 yazan Super User

  @perseusyayinevi den çıkan @haksalfaruk kaleminden #solsinyal i okuduk:
  Otobiyografi türünde yazılmış aynı zamanda bir gezi kitabıdır. Kitabın kalınlığı ve kapak tasarımı oldukça dikkatimi çekmişti. Gezi yazısı niteliğinde olmasına da baya sevindim. Ne zamandır gezi türünde bir kitap okumamıştım. Kitabın baş karakterleri kerem ve kerim. İkisi de kampçıdır. Kerem karavanıyla çok gezen, kalabalık yerlerden kaçan birisidir. 60-70 darbelerini görmüş yaşamıştır. Türkiye'nin birçok sistemini eleştiren bir karakterdir. Siyasi mesajlar içermesi oldukça dikkat çekici ve duyarlılık kazandırmaya çalışılmış. Felsefi yansımaları olması da düşünceye vurgu yapmış okurun düşünülmesi sağlanmış. Oldukça sevdim. Tavsiye ederim. Yazarımızın kalemi daim olsun. Emeği geçen herkese teşekkür ederim.

 • Yorum Bağlantısı Super User Cumartesi, 02 Ocak 2021 17:00 yazan Super User

  #solsinyal otobiyografi olmasının yanında aynı zamanda bir gezi ve bir yakın geçmiş kitabı.

  Kerem bir kampçı, karavanıyla kalabalıklardan kaçan, doktorunun tavsiyesini dinleyerek sınır tanımadan her ülkede, her şehirde karavanıyla konaklayan bir devrim çocuğu. Askeri darbeleri yaşamış, hayatı sorgulamış, sorgulamaya da devam ediyor. Türkiye'nin eğitim, yönetim ve her türlü sistemini Hegel, Lenin ve bildiğimiz birden çok düşünürün mantıklarıyla da karşılaştırıp sorguluyor... Doğu ve Batı arasına sıkışmış ortak kültür mirasımıza ait siyaset, bireysellik, felsefe, yaşama ve coşkusunun oluşturduğu ağır aksak süregelen bir hayat meşgalesinin öyküsü, özellikle siyasi mesajlar içerikli felsefi yaklaşımlı kitapları sevenlere tavsiyemdir.

  @perseusyayinevi'den çıkan @haksalfaruk kaleminden...

Yorum yapın

(*) ile işaretlenmiş zorunlu alanların tümünü doldurduğunuzdan emin olun. HTML kodları kullanılamaz.